Pasca

Autor: Ľubomír Lohyňa | 17.7.2014 o 9:56 | Karma článku: 4,09 | Prečítané:  364x

Býva rôznych druhov a názvov. Táto má prívlastok – futbalová. A na koho číha ? Na  hlavného režiséra Kremľa - Putina. Ten si bol v Brazílii na finále MS vo futbale Nemecko – Argentína prevziať usporiadateľskú štafetu. O štyri roky bude Rusko opäť hostiteľom veľkého športového podujatia. Po tohtoročných zimných OH v Soči, to bude pre zmenu futbal. 

Že idete do Brazílie cez Kubu je „logické“. Treba dotankovať, popritom oprášiť staré priateľstvá a vymyslieť niečo na tých Amíkov, lebo nepriateľ nespí. A keď už pre nič iné, tak aspoň ukázať ramená. V akej atmosfére sa odovzdávala pomyslená štafeta, moc nevieme, lebo predsa len Merkelovej víťazný tieň na Maracane, napriek jej nižšej postave, bol priveľký i na Putina.

Na pozadí dnešnej (a to doslova) politickej situácie vo svete je jasné, že Rusko sa chytá do svojej megalomanskej pasce. Dávať svetu najavo svoju silu za každú cenu je zradné. Veď Rusko nerozchodilo ešte olympiádu v Soči a už musí brojiť na ďalšie podujatie. Čo všetko ho to bude stáť? Radšej nemyslieť. Do toho konflikt s Ukrajinou, ničiaci jeho imidž vo svete a ženúci Rusko do čoraz väčšej medzinárodnej izolácie.

A sme pri merite veci. Čo bude Kremeľ bolieť viac ? Vzdať sa vzdorujúcej Ukrajiny alebo riskovať blamáž na MS vo futbale? Karta sa totiž začína obracať. Paradoxne ten, čo zdržiaval, spomaľoval a maril jednania, bude mať najväčší záujem o skoré urovnanie konfliktu. Čas začína hrať proti nemu. Byť z jednej strany v izolácii a z druhej súčasne organizovať  MS nebude možné. Tieto veci už Rusku na medzinárodnej politickej úrovni neprejdú.

Už je to tak, ropa a plyn nie sú všetko. Ak Kremeľ neustúpi a neprijme určité pravidlá hry, má smolu. Riskuje možný bojkot šampionátu z prodemokratických krajín. A čo keď sa kvalifikuje aj Ukrajina? Opomeňme nateraz  finančné nároky na celý tento špás, lebo ide o viac. Mračná nad Ruskom sa zbiehajú už dlhšiu dobu. Samo si je na vine, neľutujme ho. Jeho politika má na svedomí priveľa obetí a nešťastia. Múdrosť hovorí, že ten kto seje vietor, žne búrku. Tak padni, komu padni.

Keď sme už pri futbale, tak do nezávideniahodnej situácie sa dostáva aj FIFA . Práve ukončené podujatie v bublajúcej Brazílii ustála, o štyri roky ju čaká politicky problémové Rusko a o osem korupčne zvolený Katar. Perspektíva nič moc. Môžeme očakávať silné otrasy, ktoré vyhodia zo sedla viacerých.

Niežeby človek chcel vidieť všetko čierne, a byť negatívny apriori iba k Rusku, ale politické pozadie neveští nič dobré. Verme, že narastajúci tlak na Putina, ekonomické sankcie a časový faktor  prinesú želané výsledky. Udržať medveďa na reťazi nie je ľahké, nejaká sila za tým však musí byť. Len treba vytrvať, a možno o 4 roky hore napísané bude bezpredmetné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?