Čarovná Heľpa

Autor: Ľubomír Lohyňa | 4.7.2014 o 22:05 | (upravené 7.7.2014 o 17:25) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  551x

Máte radi folklór? Tak chodievajte na Heľpu. Spolu s priateľmi sme si vybrali túto malebnú obec za miesto stretnutia i tohto roku počas horehronských dní spevu a tanca, ktoré sa konajú každoročne posledný júnový víkend.

Čím je Heľpa výnimočná? Okrem toho, že je „zasadená“ do prekrásneho prostredia pod nízkotatranskými hoľami z jednej a začínajúcou Muránskou planinou z druhej strany, sa Heľpa radí medzi klenoty slovenského folklóru predovšetkým svojím výnimočným vzťahom k ľudovej hudbe v jej autentickej podobe. Vzťahom k folklóru v jeho čírom a surovom stave a nie v akejsi prikrášlenej alebo vyumelkovanej podobe.

Melodickosť horehronských piesní je všeobecne známa. Spolu s terchovskou „nebeskou“ muzikou, piesňami z Podpoľania, goralskou muzikou či balockými „Šukovými“ rómskymi melódiami,  Horehronie kope prvú slovenskú folklórnu ligu. Program slávností si určite nenechá ujsť nijaký návštevník. Na svoje si totiž prídu všetky ročníky.

No najväčšie čaro týchto slávností folklóru spočíva v „programe“ pri stánkoch, ktorý píše sám život. O dobrú náladu a veselosť v srdci sa má čo a hlavne kto postarať. Strapce vyspevujúcich ľudí pri roztrúsených muzikantoch do svitania alebo cez deň pri muzikách  na obecnom námestíčku, to je to, čo dáva dňom spevu a tanca tú správnu atmosféru a šťavu. Domyslite si gurmánske špeciality, spoločnosť dobrých priateľov, s ktorými ste spolu radi na tomto svete a vyspievanú dušu zo všetkých starostí. Čo chcete viac?

Čo všetko sa tu dá ešte zažiť? Atmosféra v amfiteátri pri vystúpeniach vás vie tak dostať, že človeku niekedy až behajú zimomriavky po chrbte. Citlivejším povahám sa sem-tam tisnú slzy do očí od toľkej nádhery a krásy. Ďalším veľkým pozitívom Heľpy je, že vás nikto neokríkne, keď si vyspevujete s priateľmi do rána. Komu sa máli, tak si môže zas vylepšiť náladu prechádzkou do okolitej prírody. Keď k tomu vyjde aj počasie, tak o rok ste tu znova.

Že ľudový folklór patrí k najväčším pokladom Slovenska je vec istá. Sú v ňom naše korene, naša identita a jak pečať vtlačený život našich predkov. Že máme byť na čo hrdí, nám ukazujú všetci nadšenci, ktorých slovenský folklór očaril. Rozdávajú  radosť po celom Slovensku od východu na západ a počas celého leta nám všetkým pripomínajú odkiaľ sme vyšli a akí sme.

Takže -  hraj že mi muzička, hraj že mi hraj...  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?