Kámoši z núdze

Autor: Ľubomír Lohyňa | 10.6.2014 o 23:13 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  549x

Rusko a Čína. Dve svetové veľmoci s bohatou históriou. Dve obrovské krajiny s obrovským počtom obyvateľov. Sú tak veľké, a predsa malé. Malé myslením svojich vládnych predstaviteľov, myslením, hodiaceho sa skôr na začiatok  minulého storočia, ako do dnešnej doby.

To, že po odvrhnutí ich spôsobov imperiálneho spravovania moci (Tibet, Krym,) či výhradám k  dodržiavaniu základných ľudských práv a slobôd od USA a EÚ, vytvárajú spojenectvo, je len  účelový krok, nič viac. Rusko a Čína, dvaja urazení chlapci, s ktorými sa už nikto nechce hrať. Konečne aj oficiálne vieme, kto je kto. Už žiadne nádejné pohľady z EÚ, že je to inak. Je to tak, a basta. Nič iného nám neostáva, ako byť v strehu a trpezlivo upevňovať to, v čo veríme najviac – v  slobodu a demokraciu. Dávať im jasné odpovede na to, čo vyznávame a že neustúpime ani o krok z našich demokratických hodnôt a princípov. Sloboda nemá prívlastky, buď je alebo nie je.

Opäť sa nám vytvára zoskupenie autoritatívnych režimov, ktoré to bude ťahať spolu. Rusko, Čína, Bielorusko, Kazachstan, v pozadí čakajúca Venezuela, Severná Kórea či Sýria. Kto ďalší sa pridá ? Sú ako osy zlietajúce sa na strapec hrozna. Na sladký a lepkavý nektár komunistickej ideológie napájajúci ich myslenie. Sú na jednej kope, čitateľný a jasný. Kedy sa prebudia ich občania, je vo hviezdach. Ako to však vždy býva, tých je škoda najviac.

Význam ukotvenia našej krajiny  už ani netreba zdôrazňovať. Ani to, že hanbou zostáva naša súčasná vrcholová politická reprezentácia, ktorú to ťahá  mentálne k nim, ku kámošom z núdze . Už čoskoro sa to však zmení aj u nás. Kormidlo sa opäť začne otáčať na správnu stranu  15.júna. Už túto nedeľu sa na loď dostane kapitán, ktorý bude vylepšovať náš obraz  v zahraničí. Výber poradcov tomu jasne nasvedčuje. Verme, že na hrad príde zdravý rozum a empatia k potrebám občana i štátu. Všetko iné, bude sklamanie. Pán Kiska, veľa šťastia. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?